16.9 C
Warszawa
niedziela, 16 maja, 2021

Banki Litwy i Polski wyemitowały monety poświęcone Konstytucji 3 Maja

Zobacz także

W ramach obchodów 250. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów Bank Litwy i Narodowy Bank Polski w środę wyemitowały trzy monety kolekcjonerskie o nominałach 20 euro oraz 100 i 50 złotych – informuje Bank Litwy.

„Wspólna przeszłość, z której jesteśmy dumni, inspiruje i przyczynia się do obecnej ścisłej współpracy między nami a Narodowym Bankiem Polskim” – mówi Deivis Stankeviczius, dyrektor Departamentu Gotówki Banku Litwy.

„Monety kolekcjonerskie emitowane wspólnie przez Bank Litwy i Narodowy Bank Polski (…)to kolejny dowód owocnej współpracy obu instytucji” – podkreśla Barbara Jaroszek, dyrektor Departamentu Enisyjno-Skarbowego Narodowego Banku Polskiego, którą cytuje komunikat Litewskiego Banku.

Litewski historyk prof. Alfredas Bumblauskas w komunikacie zwraca uwagę, że Konstytucja 3 Maja „jest pierwszym w historii dokumentem polityczno-prawnym, jaki się ukazał w języku litewskim”. „Wcześniej mieliśmy teksty tylko o tematyce religijnej i literackiej” – wskazuje historyk.

Na Litwie została wyemitowana srebrna moneta o nominale 20 euro w nakładzie 2,5 tys. sztuk. W Polsce ukazały się złota moneta o nominale 100 złotych w nakładzie 1,2 tys. sztuk i srebrna o nominale 50 złotych w nakładzie 6 tys. sztuk.

Rok 2021 na Litwie jest Rokiem Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów, a w Polsce – Rokiem Konstytucji 3 Maja.

Konstytucja z 3 maja 1791 roku była pierwszą tego typu ustawą zasadniczą w Europie i drugą na świecie. Uchwalone 20 października 1791 roku Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów wprowadziło ważny dla strony litewskiej proporcjonalny udział Litwinów i Polaków w strukturach zarządzania przyszłym unitarnym państwem.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane