13 C
Warszawa
wtorek, 15 czerwca, 2021

Będzie można szybciej usuwać z internetu treści o charakterze terrorystycznym

Zobacz także

Rada UE przyjęła rozporządzenie w sprawie przeciwdziałania rozpowszechnianiu treści o charakterze terrorystycznym w internecie. Ma ono utrudnić terrorystom używanie sieci do radykalizacji, rekrutacji i podżegania do przemocy.

Podstawowym celem nowych przepisów jest umożliwienie szybkiego usuwania treści terrorystycznych i stworzenie w tym celu jednego wspólnego mechanizmu dla wszystkich państw członkowskich. Przepisy będą miały zastosowanie do dostawców usług hostingowych oferujących usługi w UE, niezależnie od tego, czy ich główna siedziba znajduje się w którymś państwie członkowskim, czy nie.

“Radykalizacja i podżeganie do przemocy za pośrednictwem mediów społecznościowych i platform wideo, transmisja ataków na żywo – są to coraz częstsze czynniki prowadzące do kolejnych ataków terrorystycznych. Dzięki nowym przepisom przyjętym przez Radę nasze organy ścigania będą miały skuteczny instrument do walki z tym zagrożeniem. Wspólnie wysyłamy silny sygnał do firm internetowych: czas na szybsze i skuteczniejsze działanie” – oświadczył przedstawiciel portugalskiej prezydencji w Radzie UE, szef MSW tego kraju Eduardo Cabrita.

Zgodnie z nowymi regulacjami właściwe organy w państwach członkowskich będą miały uprawnienia do wydawania usługodawcom nakazów usunięcia treści o charakterze terrorystycznym lub uniemożliwienia dostępu do nich. Dostawcy usług będą wtedy musieli usunąć lub zablokować dostęp do treści w ciągu jednej godziny.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane