17.9 C
Warszawa
sobota, 12 czerwca, 2021

Białoruska uczelnia w Wilnie apeluje o uwolnienie studentki zatrzymanej wraz z Pratasiewiczem

Zobacz także

Europejski Uniwersytet Humanistyczny (EHU) – białoruska uczelnia działająca na emigracji w Wilnie – wezwał w poniedziałek społeczność międzynarodową do podjęcia działań w celu uwolnienia jego studentki, 23-letniej Sofii Sapiegi, zatrzymanej w niedzielę w Mińsku wraz z białoruskim opozycjonistą Ramanem Pratasiewiczem.

„Sofija Sapiega jest obywatelką Federacji Rosyjskiej i studentką zintegrowanego programu studiów +Prawo międzynarodowe i prawo Unii Europejskiej+. Po powrocie z wakacji z młodym mężczyzną Sofia planowała obronić pracę magisterską w Wilnie” – czytamy w oświadczeniu EHU. Wskazuje się w nim, że Sofia „w społeczności uniwersyteckiej wyróżniała się wynikami w nauce i nienaganną reputacją”.

„Społeczność EHU stanowczo potępia bezkarność białoruskich władz i domaga się od Białorusi przestrzegania międzynarodowych zobowiązań oraz zagwarantowania obywatelom praw i wolności zapisanych w białoruskiej konstytucji. Solidaryzujemy się ze wszystkimi nielegalnie przetrzymywanymi i prześladowanymi politycznie mieszkańcami Białorusi. Protestujemy przeciwko nieuzasadnionemu zatrzymaniu Sofii Sapiegi, członkini społeczności EHU” – napisała uczelnia.

Sapiega i Pratasiewicz – białoruski opozycyjny aktywista, dziennikarz i bloger – byli na pokładzie samolotu relacji Ateny-Wilno linii Ryanair, który został zmuszony do lądowania w niedzielę w Mińsku z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie. Oboje zostali tam zatrzymani.

Europejski Uniwersytet Humanistyczny, działający w Wilnie od 16 lat, to jedyna na świecie szkoła wyższa z białoruskim jako językiem nauczania, trafiają tam m.in. studenci relegowani z uczelni na Białorusi za działalność lub poglądy opozycyjne.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane