21.1 C
Warszawa
środa, 15 września, 2021

Coraz więcej Węgrów chce się zaszczepić przeciw koronawirusowi

Zobacz także

Coraz więcej osób na Węgrzech chce się zaszczepić przeciw koronawirusowi; zamiar taki deklaruje już 69 proc. dorosłych, dwa razy więcej niż w grudniu – wynika z najnowszego sondażu Instytutu Nezoepont, opublikowanego w dzienniku „Magyar Nemzet”.

Nadal najchętniej zaszczepiliby się seniorzy oraz mieszkańcy większych miejscowości, ale skłonność ta wzrosła niemal we wszystkich badanych grupach.

Najpopularniejszą szczepionką jest Pfizer. Jest nią skłonnych zaszczepić się 61 proc. badanych, przy czym 6 proc. deklaruje, że tylko nią. Na drugim miejscu znalazła się szczepionka Moderny, którą zgodziłoby się zaszczepić 53 proc. respondentów.

Popularność szczepionek chińskiej i rosyjskiej jest zdecydowanie większa niż preparat brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca. Preparatem Sinopharmu mogłoby się zaszczepić 50 proc. ankietowanych, przy czym 5 proc. deklaruje, że tylko nią, a rosyjskim Sputnikiem V – 48 proc.

Jedynie w przypadku szczepionki firmy AstraZeneca odsetek tych, którzy zgodziliby się nią zaszczepić, jest niższy (37 proc.) od tych, którzy jej nie chcą (53 proc.).

Sondaż przeprowadzono 16-17 marca na próbie 1000 osób. Margines błędu wynosił 3,16 proc.

Do tej pory na Węgrzech zaszczepiono co najmniej jedną dawką 1,59 mln osób, przy czym 480 tys. także drugą.

Na Węgrzech gwałtownie rośnie liczba zakażeń koronawirusem i zgonów na Covid-19. W sobotę zanotowano najwięcej od początku pandemii zgonów (227) i zakażeń (11 132). Liczba aktywnych zakażeń wzrosła do 18 525, coraz więcej osób wymaga też leczenia szpitalnego (ponad 11 tys.) i podłączenia do respiratora (1340).

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane