8.2 C
Warszawa
sobota, 28 maja, 2022

Dalsze łagodzenie restrykcji na Węgrzech po zaszczepieniu 4 mln osób

Zobacz także

Dalsze łagodzenie restrykcji, w tym skrócenie godziny policyjnej, wejdzie w życie po zaszczepieniu na Węgrzech 4 mln osób – poinformowano w poniedziałek na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.

Po osiągnięciu wspomnianego progu godzina policyjna będzie się zaczynać o godz. 24 zamiast 23 i nadal będzie trwać do 5 rano. Odpowiednio wydłużą się też możliwe godziny otwarcia sklepów – będzie w nich można kupować do godz. 23.

Wiele usług będzie dostępnych tylko dla osób mających zaświadczenie o ochronie przed koronawirusem poprzez zaszczepienie lub przejście Covid-19. Będą one mogły korzystać z lokali restauracyjnych i kawiarni, jak również hoteli, a także zabierać do nich dzieci.

Oprócz tego osoby z zaświadczeniami i ich dzieci będą mogły odwiedzać ogrody zoologiczne, muzea, teatry, kina i biblioteki, a także oglądać bez masek imprezy sportowe. Będą też dla nich dostępne kluby fitness, pływalnie i lodowiska.

Za sprawdzanie przy wejściu zaświadczeń będą odpowiadać podmioty wykonujące powyższe usługi. Za zaniedbanie tego obowiązku grożą kary od 100 tys. do miliona forintów (1250-12500 zł) lub nawet zamknięcie lokalu na rok.

Nadal obowiązywać będzie noszenie maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej, w środkach transportu publicznego i sklepach, a także zakaz zgromadzeń.

Do tej pory zaszczepiono na Węgrzech co najmniej jedną dawką 3,6 mln osób, a prawie 1,7 mln otrzymało już obie dawki. Według premiera Viktora Orbana poziom 4,5 mln zaszczepionych osiągnięty zostanie w środę lub czwartek.

Na Węgrzech opada trzecia fala epidemii koronawirusa. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 1936 nowych infekcji i zmarło 176 chorych na Covid-19. Liczba aktywnych infekcji spadła do 258 tys., obniża się też liczba osób wymagających opieki szpitalnej.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane