0.1 C
Warszawa
niedziela, 16 stycznia, 2022

Dwa razy więcej nielegalnych przekroczeń granicy hiszpańsko-francuskiej

Zobacz także

W czasie pandemii Covid-19 podwoiła się liczba imigrantów nielegalni przekraczających granicę Hiszpanii z Francją. Zdecydowaną ich większość stanowią obywatele państw afrykańskich, głównie Maroka.

Według szacunków pozarządowej organizacji Sieć Przyjęcia Irun (IHS), pomagającej imigrantom w północnej Hiszpanii, w 2021 r. wolontariusze tego stowarzyszenia udzielili wsparcia blisko 9 tys. osób, czyli dwukrotnie więcej niż w 2019 r.

Cytowani w środę przez dziennik “El Pais” pracownicy IHS wskazują, że wraz ze zwiększającą się liczbą przybyszów francuskie służby działają “coraz brutalniej”, a większość z ujętych imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę jest deportowana do Hiszpanii.

Z kolei baskijski portal EITB wskazuje, że wraz z coraz bardziej zaostrzającymi się kontrolami nielegalnie docierający do Francji Afrykańczycy częściej narażają swoje życie podczas przeprawy przez granicę. Szacuje się, że w 2021 r. zginęło ich tam siedmiu.

EITB wskazuje, że wraz z zaostrzającymi się restrykcjami po hiszpańskiej stronie, m.in. wprowadzeniem zakazu zatrzymywania się w ośrodkach Czerwonego Krzyża na dłużej niż przez trzy dni, część imigrantów zmierzających do Francji nie ujawnia się nawet wobec wolontariuszy organizacji charytatywnych. Portal przypuszcza, że w takich okolicznościach w 2021 r. granicę hiszpańsko-francuską mogło przekroczyć nawet kilkanaście tysięcy obywateli państw afrykańskich.

Z szacunków pomagającej imigrantom organizacji Caminando Fronteras w 2021 r. do Hiszpanii dotarło w sposób nielegalny 39 tys. obywateli państw afrykańskich, głównie obywateli Maroka. Większość z nich przybyła drogą morską.(PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane