17.9 C
Warszawa
sobota, 12 czerwca, 2021

Dziesiątki tysięcy ludzi na nielegalnych imprezach w Hiszpanii po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego

Zobacz także

Kilkadziesiąt tysięcy obywateli, głównie młodych, zostało zatrzymanych lub spisanych od niedzieli przez policję w Hiszpanii w związku z udziałem w nielegalnych imprezach naruszających przepisy o bezpieczeństwie sanitarnym. To skutek wygaśnięcia w niedzielę stanu zagrożenia epidemicznego, który obowiązywał w kraju od października.

Kilka wspólnot autonomicznych Hiszpanii w poniedziałek wezwało rząd cetralny Pedro Sancheza do przywrócenia przepisów pozwalających na utrzymywanie godziny policyjnej i kordonów sanitarnych. Władze jednej z nich, wspólnoty Madrytu, przypomniały, że wraz z zakończeniem stanu zagrożenia na terenie stołecznej aglomeracji zorganizowano tysiące nielegalnych zabaw.

Z kolei rząd Wysp Kanaryjskich wezwał w poniedziałek Sąd Najwyższy Hiszpanii do działań w sytuacji, kiedy wyższe sądy wspólnot autonomicznych nie wyraziły zgody na przedłużenie obowiązywania godziny policyjnej.

W poniedziałek apele do władz Hiszpanii w sprawie zahamowania masowych imprez, organizowanych bez zachowania dystansu społecznego i obowiązku noszenia maseczek ochronnych, wystosowało też kilka organizacji medycznych. Przestrzegły, że wydarzenia te, którym towarzyszy też niekontrolowane spożywanie alkoholu, mogą doprowadzić do nasilenia się epidemii Covid-19.

Apel do władz Hiszpanii w sprawie masowych zabaw młodzieży w miejscach publicznych wystosowały m.in. organizacje lekarzy i pielęgniarek z Katalonii, gdzie tylko podczas ostatniej doby policja zatrzymała lub spisała ponad 7000 uczestników takich wydarzeń.

Radio Cadena Ser wskazało, że w Katalonii, gdzie nadal obowiązuje zakaz otwierania dyskotek, w niedzielę policja rozwiązała ponad 50 organizowanych przez młodzież zabaw w plenerze, w trakcie których pito alkohol i nie przestrzegano dystansu społecznego.

Marcin Zatyka (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane