17 C
Warszawa
poniedziałek, 2 sierpnia, 2021

Europejska Agencja Leków musi natychmiast zebrać się ws. AstraZeneca

Zobacz także

Politycy we Włoszech wyrazili zdumienie tym, że Europejska Agencja Leków dopiero w czwartek zbierze się na naradzie w sprawie sygnałów o skutkach ubocznych szczepionek firmy AstraZeneca. Takie posiedzenie musi odbyć się natychmiast, by uniknąć chaosu- mówią.

Włochy są jednym z krajów w Europie, który w poniedziałek zawiesił podawanie szczepionki AstraZeneca na całym terytorium.

W ostatnich dniach z Sycylii i Piemontu napłynęły informacje o zgonach trzech osób zaszczepionych tym preparatem; to nauczyciel, żołnierz i policjant w wieku od 43 do 57 lat, którzy- jak mówią ich rodziny- byli wcześniej zdrowi.

Po czasowym zawieszeniu podawania preparatu AstraZeneca kampania we Włoszech stanęła, jak się podkreśla, w obliczu groźby chaosu w chwili, gdy trwają szczepienia nauczycieli oraz przedstawicieli policji i innych służb porządkowych. Odwołano tysiące zaplanowanych na najbliższe dni szczepień.

Jednym z regionów, w którym kampania szczepień została zahamowana jest stołeczne Lacjum. Wstrzymano tam również przyjmowanie zapisów.

Zaniepokojenie sytuacją wyraził szef władz regionalnych Nicola Zingaretti.

“Europejska Agencja Leków powinna zwołać posiedzenie natychmiast, pracować 24 godziny na dobę, udzielić jasnych odpowiedzi milionom obywateli, którzy oczekują wyjaśnień”- oświadczył gubernator regionu.

Dodał następnie, że bez przerwy od roku pracuje personel medyczny. “Może to też zrobić Europejska Agencja”- zaznaczył Zingaretti.

Lider współtworzącej rząd Ligi Matteo Salvini podkreślił zaś, że sprawa szczepionki AstraZeneca to “następna porażka” Unii Europejskiej.

“Nie tylko nie są przysyłane obiecane szczepionki, ale zawieszono też te zaaprobowane. A co robią w Brukseli? Europejska Agencja Leków musi czekać aż do czwartku?”- zapytał Salvini.

Stwierdził ponadto: “Trzeba szybko sprawdzić wiarygodność rosyjskiej szczepionki Sputnik, należy prosić o pomoc Indie i Izrael; w nadziei, że nie trwa wojna handlowa i ekonomiczna kosztem obywateli włoskich i europejskich”.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane