17.9 C
Warszawa
sobota, 12 czerwca, 2021

Europosłowie z ostrożnym optymizmem o certyfikatach covidowych

Zobacz także

Posłowie do Parlamentu Europejskiego podczas wtorkowej debaty wyrażali ostrożny optymizm, jeśli chodzi o oczekiwane efekty wprowadzenia tzw. paszportów szczepień. Podkreślali, że rezultat w postaci przywrócenia swobody przemieszczania się ostatecznie zależy od konkretnych działań państw członkowskich w tej sprawie.

“Wszyscy obywatele Unii Europejskiej maja prawo do tego, aby być w stanie korzystać z tego systemu latem. Państwa członkowskie muszą zapewnić konkretne wyniki. Mówimy tu nie tylko o technicznych wdrożeniach związanych z certyfikatem, ale o czymś więcej” – mówił w imieniu największej frakcji w PE – Europejskiej Partii Ludowej (EPL) – Jeroen Lenaers.

“Obywatele europejscy chcą końca układanki 27 różnych zasad dotyczących kwarantanny, samoizolacji itd. Chcą koordynacji, pewności na naszych granicach wewnętrznych. Chcą fundamentalnego prawa do swobodnego przepływu. (Chcą), aby ono zostało ono w pełni przywrócone” – zaznaczył Holender.

Eurodeputowani debatowali przed ostatecznym głosowaniem ws. zatwierdzenia unijnego certyfikatu cyfrowego Covid, który ma ułatwić podróże wewnątrz UE w czasie pandemii i przyczynić się do ożywienia gospodarczego. Bezpłatny certyfikat (EU Digital COVID Certificate), w formie cyfrowej lub papierowej, będzie dowodem na to, że jego posiadacz został zaszczepiony, wyzdrowiał po zakażeniu lub niedawno przeszedł test z wynikiem negatywnym. Wspólne ramy umożliwią wszystkim państwom członkowskim UE wydawanie certyfikatów, które będą interoperacyjne, kompatybilne, bezpieczne i weryfikowalne w całej Unii.

Przedstawiciel Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) Joachim Brudziński podkreślił, że zaświadczenie covidowe ma ułatwić korzystanie ze swobodnego przepływu, a nie stanowić jego warunek.

“Każdy obywatel Unii ma prawo do swobodnego przemieszczania się i przebywania na terytorium państw członkowskich. Dlatego mój kraj – Polska – z zadowoleniem przyjmuje wypracowany kompromis i wyraża poparcie dla przedstawionego przez prezydencję (portugalską) tekstu zabezpieczającego kompetencje państw członkowskich do wprowadzenia obostrzeń w zależności od zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej” – powiedział były szef polskiego MSW.

“Istnieje spora grupa osób, która jeszcze nie jest zaszczepiona: nie należą do grupy docelowej, nie mogą być zaszczepione np. ze względów medycznych lub wiekowych, bądź nie chcą. A muszą mieć możliwość korzystania ze swego podstawowego prawa do swobodnego przepływu, z zastrzeżeniem w razie potrzeby takich ograniczeń, jak obowiązkowe testy samoizolacja czy kwarantanna. Chciałbym podkreślić, że niniejszego rozporządzenia nie można interpretować jako ustanawiającego obowiązek lub prawo do szczepienia” – dodał europoseł PiS.

Deputowana liberałów (RE) Sophie in ’t Veld zastrzegła, że zaświadczenie covidowe co prawda wyeliminuje pewne przeszkody, ale to, w jakim stopniu faktycznie pozwoli na otwarcie Europy, będzie zależało od państw członkowskich i od ich woli, żeby zharmonizować swoje podejście.

“Pamiętajmy, że na dzień dzisiejszy nawet nie stosują one takiej samej mapy Europy z kodami kolorystycznymi (liczby zakażeń). (…) Wciąż mamy mieszaninę, chaos niejednolitych zasad. Pamiętajmy, że to w rękach rządów państw członkowskich spoczywa przywrócenie wolności naszych obywateli” – zaapelowała.

Tineke Strik z Zielonych zwróciła uwagę, że “cena naszej wolności” nie może być uzależniona od ceny badania na obecność wirusa.

Christine Anderson z prawicowej frakcji Tożsamość i Demokracja (ID) opowiedziała się z kolei przeciwko paszportom covidowym.

“Korzystanie z podstawowych wolności jest obwarowane pokazaniem odpowiedniego zaświadczenia. W dodatku to zaświadczenie zależy od przyjęcia drugiej dawki szczepionki, co do której skuteczności i bezpieczeństwa często nadal jeszcze istnieją pewne kontrowersje. Szczepionki, która nie została jeszcze w pełni przetestowana w odpowiedni sposób, w sposób kliniczny. (…) Jesteśmy przeciwni obowiązkowi szczepień, i przeciwni wprowadzeniu zaświadczenia o szczepieniu. Stanowi to bowiem jawne naruszenie podstawowych wolności” – przekonywała Niemka.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane