3.8 C
Warszawa
poniedziałek, 17 stycznia, 2022

Głosy oburzenia po wypowiedzi szefa EPL Tuska na temat Polski i Węgier

Zobacz także

Oburzenie wypowiedzią szefa Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Donalda Tuska na temat sytuacji pandemicznej w Polsce i na Węgrzech wyrażają przedstawiciele władz Węgier i piątkowa prasa węgierska.

„Nic pan nie zrobił, aby powstrzymać wirusa, a teraz upolitycznia pan zgony, chociaż przedstawia się pan jako chrześcijański dyplomata” – oznajmiła wiceprzewodnicząca rządzącego Fideszu Katalin Novak, którą cytuje w piątek dziennik „Magyar Nemzet”.

Novak podkreśliła, że na Węgrzech zaszczepiono przeciw Covid-19 dwukrotnie większy odsetek ludności od średniej unijnej dzięki sprowadzeniu szczepionek spoza Unii Europejskiej.

Europoseł współrządzącej na Węgrzech Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej Gyoergy Hoelvenyi podkreślił, że na ofiary śmiertelne Covid-19 nie można patrzeć jak na część rozgrywki politycznej. I zapytał: „Co pan zrobił, by Europa dysponowała jak największą liczbą szczepionek?”.

Publicysta Zsolt Bayer oświadczył natomiast w „Magyar Nemzet”, że Tusk „nie jest już ani Polakiem, ani patriotą, tylko marnym brukselskim biurokratą”.

„Za swoją świetną pensję oczerni każdego, będzie gorliwie asystować w każdym imperialnym draństwie i kłamać tak, jak mu przykażą, czy to z Brukseli, czy to z Berlina, czy to z Waszyngtonu” – napisał Bayer.

Dzienniki „Magyar Nemzet” i „Magyar Hirlap” przytaczają też czwartkowy tweet rzecznika rządu Węgier Zoltana Kovacsa, który napisał, że „zamiast rozliczyć instytucje UE ze spartaczenia zakupu szczepionek Donald Tusk prowadzi partię (Helmuta) Kohla i (Wilfrieda) Martensa na manowce, brzmiąc jak lider liberałów”.

Tusk napisał na Twitterze, że Węgry i Polska biją tragiczne rekordy w liczbie nowych zakażeń koronawirusem i zgonów na Covid-19. „Nieliberalne demokracje w działaniu. Obiecali mniej wolności, ale więcej bezpieczeństwa. Dotrzymali obietnicy, ale tylko pierwszą połowę” – oznajmił.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane