18.4 C
Warszawa
środa, 6 lipca, 2022

Inflacja w Niemczech najwyższa od prawie 50 lat

Zobacz także

Silny wzrost cen energii i żywności spowodował, że inflacja w Niemczech osiągnęła najwyższy poziom od prawie 50 lat.

W maju ceny konsumpcyjne były o 7,9 procent wyższe od poziomu z tego samego miesiąca ubiegłego roku – wynika z obliczeń Federalnego Urzędu Statystycznego.

Oznacza to, że stopa inflacji w największej gospodarce Europy już trzeci miesiąc z rzędu utrzymuje się powyżej granicy siedmiu procent. Od kwietnia do maja 2022 r. ceny wzrosły o 0,9 proc. Statystycy z Wiesbaden potwierdzili we wtorek swoje wstępne dane z końca maja.

W zjednoczonych Niemczech nigdy nie było inflacji na takim poziomie. W dawnej RFN, aby znaleźć podobnie wysokie wartości, trzeba cofnąć się do kryzysu naftowego z lat 70, do zimy z 1973 na 1974 – zauważa we wtorek portal dziennika „Welt”.

Główną przyczyną wysokiej inflacji jest wzrost cen energii. „Ale obserwujemy też wzrost cen wielu innych towarów, zwłaszcza żywności” – stwierdził szef Federalnego Urzędu Statystycznego Georg Thiel.

„Wojna na Ukrainie i sankcje Zachodu wobec Rosji powodują wzrost cen energii, surowców i żywności. To z kolei obciąża przedsiębiorstwa i konsumentów oraz spowalnia gospodarkę” – pisze „Welt”. (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane