15.8 C
Warszawa
piątek, 27 maja, 2022

Jedna czwarta mieszkańców Belgii otrzymała pierwszą dawkę szczepionki na Covid-19

Zobacz także

2,8 miliona Belgów, czyli 24,3 proc. całej populacji kraju i 30,5 proc. osób w wieku 18 lat i starszych otrzymało pierwszą dawkę szczepionki na Covid-19 – takie dane podał na swojej stronie internetowej Sciensano, belgijski instytut zdrowia publicznego.

Oprócz tego ponad 765 tys. osób jest już w pełni zaszczepionych. Odpowiada to 6,7 proc. całej populacji Belgii i 8,3 proc. osób w wieku 18 lat i starszych.

W poniedziałek w Belgii ponownie zostały otwarte szkoły. Jednak uczniowie w wieku od 15 do 18 lat mogą fizycznie uczęszczać na zajęcia w niepełnym wymiarze godzin – połowa lekcji odbywa się zdalnie.

Tego samego dnia został też zniesiony zakaz nieistotnych podróży do i z Belgii. Osoby wracające z krajów czerwonej strefy muszą przejść kwarantannę i wykonać testy na obecność koronawirusa pierwszego i siódmego dnia po powrocie.

W najbliższy poniedziałek z kolei sklepy, które nie oferują artykułów pierwszej potrzeby będą mogły być znów normalnie otwarte dla klientów, bez konieczności wcześniejszego umawiania się.

Do pracy będą mogły też wrócić osoby wykonujące niemedyczne zawody wymagające bliskiego kontaktu – fryzjerzy, kosmetyczki i tatuażyści.

Liczba osób w grupie, z którą można spotykać na zewnątrz, wzrośnie z 4 do 10.

Kolejne ułatwienia premier Belgii Alexander De Croo uzależnił od postępów w kampanii szczepień.

„Pierwszym kamieniem milowym będzie moment, w którym siedem na dziesięć osób w wieku powyżej 65 lat otrzyma pierwszą dawkę szczepionki. Zakładamy, że ten moment nastąpi około 8 maja” – powiedział szef rządu. Od tego dnia można będzie otworzyć ogródki w restauracjach i barach.

Zostanie wówczas też zniesiona godzina policyjna, a zastąpi ją zakaz gromadzenia się więcej niż trzech osób od północy do godz. 5 rano.

Od tego momentu będą mogły się też odbywać nabożeństwa, jak również imprezy kulturalne na świeżym powietrzu dla maksymalnie 50 osób. Ponownie będą mogły zostać otwarte parki rozrywki.

Drugi kamień milowy w planie rządu to zaszczepienie prawie wszystkich osób powyżej 65. roku życia i tych szczególnie zagrożonych. „Oczekujemy, że nastąpi to na początku czerwca. Od tego momentu będą możliwe imprezy na zewnątrz. Na więcej można będzie sobie również pozwolić w pomieszczeniach” – poinformował De Croo.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane