0.5 C
Warszawa
wtorek, 30 listopada, 2021

Kanclerz Merkel chce poszerzenia kompetencji UE w dziedzinie ochrony zdrowia

Zobacz także

Europa potrzebuje więcej kompetencji w dziedzinie ochrony zdrowia – oznajmiła szefowa rządu Niemiec Angela Merkel podczas wideokonferencji zorganizowanej przez frakcję EPL w Parlamencie Europejskim. Zasugerowała też, że nie sprzeciwia się zmianie traktatów w tej kwestii.

„Uważam, że Europa potrzebuje więcej kompetencji w dziedzinie zdrowia. (…) Prawdopodobnie w tym celu należałoby również zmienić traktaty” – powiedziała Merkel w debacie wideo z szefem frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w PE Manfredem Weberem.

„Idealnie byłoby, gdybyśmy zawsze przyjmowali europejskie podejście wobec lockdownów” – doprecyzowała kanclerz. Dodała przy tym, że popiera dążenia swojej partyjnej koleżanki i niedawnej podwładnej w rządzie, a obecnie szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do poszerzenia kompetencji KE w regulowaniu i koordynacji działań w ochronie zdrowia.

„Zawsze byłam otwarta na zmiany traktatów, jeśli miały one sens. Choć nie jest to cel sam w sobie. Można wiele osiągnąć poprzez koordynację polityki na poziomie międzyrządowym, ale z pewnością ma także sens posiadanie pewnych kompetencji europejskich w określonych sytuacjach, zwłaszcza w przypadku pandemii” – zaznaczyła Merkel.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane