1.1 C
Warszawa
wtorek, 30 listopada, 2021

Kanclerz Merkel: lekarze z OIOM-ów wysyłają jedno wołanie o pomoc za drugim

Zobacz także

Angela Merkel, przekonując w piątek w Bundestagu posłów do zaostrzenia ustawy o ochronie przed zakażeniami, argumentowała, że trzecia fala pandemii koronawirusa „trzyma kraj pod ścisłą kontrolą”; dlatego potrzebne są jednolite przepisy federalne, w tym ograniczenia dotyczące przemieszczania się.

„Sytuacja jest bardzo poważna” – mówiła Merkel, dodając, że „wszyscy musimy traktować ją poważnie, trzecia fala pandemii trzyma nasz kraj pod ścisłą kontrolą”. Aby temu przeciwdziałać – podkreślała – „musimy lepiej połączyć siły rządów federalnych, stanowych i lokalnych”.

„Lekarze z oddziałów intensywnej terapii wysyłają jedno wołanie o pomoc za drugim. Kim byśmy byli, gdybyśmy zignorowali te sygnały alarmowe?” – pytała kanclerz Merkel. „Nie możemy zostawić lekarzy i pielęgniarek samych. Sami nie mogą wygrać walki z wirusem w tej trzeciej fali, nawet z najlepszą sztuką medyczną i najbardziej ofiarnym wysiłkiem” – mówiła.

„Ograniczenia dotyczące wychodzenia (z domów) nie są nowym wynalazkiem” – powiedziała Merkel. Kanclerz przypomniała, że są one przewidziane w obowiązującej ustawie o ochronie przed infekcjami i są stosowane przez niektóre kraje związkowe od miesięcy.

Merkel odniosła się również do krajów takich jak Portugalia, które zmniejszyły liczbę zakażeń, wprowadzając godzinę policyjną. Ograniczenia dotyczące wychodzenia nie są panaceum, dają efekt w połączeniu z innymi środkami, dotyczącymi np. kontaktów. Zdaniem kanclerz zalety tego środka przeważają nad wadami.

Rząd federalny Niemiec zatwierdził we wtorek projekt nowelizacji ustawy o ochronie przed zakażeniami; zdecydował się na tzw. hamulec bezpieczeństwa dla całego kraju.

Rządząca koalicja chce zmienić ustawę o ochronie przed infekcjami, aby dać rządowi federalnemu prawo do nakładania ograniczeń i wprowadzania tzw. hamulca bezpieczeństwa od wartości 100 lub więcej infekcji w ciągu siedmiu dni na 100 tys. mieszkańców. W regionach, gdzie zostanie odnotowany taki poziom infekcji, automatycznie byłaby wprowadzana godzina policyjna od godz. 21 do 5. Szkoły i przedszkola powinny być zamykane, gdy liczba zachorowań przekroczy 200 na 100 tys. w ciągu tygodnia.

Planowane kroki powinny zostać omówione podczas popołudniowego przesłuchania publicznego w komisji zdrowia. Ustawa ma zostać przyjęta w Bundestagu w środę. Następnie musi przejść przez Radę Federalną (Bundesrat).

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane