25 C
Warszawa
środa, 12 maja, 2021

KE wzywa władze Białorusi do zaprzestania działań przeciwko członkom ZPB

Zobacz także

Wzywamy białoruskie władze do zaprzestania działań przeciwko członkom Związku Polaków na Białorusi (ZPB). Wspieramy nasze państwo członkowskie, Polskę, w tej dwustronnej sprawie między Polską a Białorusią – poinformował w czwartek PAP rzecznik Komisji Europejskiej Peter Stano.

“Wspieramy nasze państwo członkowskie, Polskę, w tej dwustronnej sprawie między Polską a Białorusią. Ponawiamy apel wysunięty przez szefa unijnej dyplomacji, wiceprzewodniczącego KE Josepa Borrella do Białorusi, aby dotrzymała swoich międzynarodowych zobowiązań w zakresie poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności. Wzywamy białoruskie władze do zaprzestania działań przeciwko członkom Związku Polaków na Białorusi i do wycofania się z zarzutów wobec nich oraz do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia ich wraz z pozostałymi zatrzymanymi więźniami politycznymi” – powiedział PAP Stano.

Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE poinformowało w środę, że Polska wzywa białoruskie władze do przestrzegania międzynarodowych norm dotyczących traktowania mediów i uwolnienia wszystkich uwięzionych działaczy.

Członkowie ZPB Andrzej Pisalnik i jego żona Iness Todryk-Pisalnik w środę zostali zabrani do Mińska na przesłuchanie w sprawie karnej toczącej się wobec kierownictwa ZPB, w tym Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta. Małżeństwo Pisalników jest obecnie na wolności.

W środę w komunikacie cytowanym przez państwową agencję BiełTA prokuratura w Grodnie oświadczyła, że Andrzej Pisalnik łamał prawo, mówiąc w mediach, że na Białorusi trwa „antypolska kampania” i dlatego wystosowano do niego „oficjalne ostrzeżenie o niedopuszczalności powtórnego łamania prawa”. (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane