3.8 C
Warszawa
poniedziałek, 17 stycznia, 2022

Kolejna niemiecka szczepionka przeciwko Covid-19 już w drugiej połowie roku

Zobacz także

W lutym firma CureVac przedłożyła Europejskiej Agencji Leków (EMA) wstępne dane do procesu zatwierdzenia swojej szczepionki. Komisarz niemieckiego rządu ds. szczepień, Christoph Krupp, oczekuje, że druga niemiecka szczepionka przeciwko koronawirusowi będzie stosowana od trzeciego kwartału tego roku.

„Rząd pokłada duże nadzieje w produkcji szczepionek przez CureVac”, powiedział w czwartek Christoph Krupp portalowi Funke Mediengruppe. Jeśli zatwierdzenie przez Europejską Agencję Leków (EMA) przebiegnie zgodnie z planem firmy, „będziemy mogli stosować szczepionkę CureVac od drugiej połowy roku”.

Szczepionka „made in Germany” powinna wnieść istotny wkład w podaż Niemiec, Europy i świata, stwierdził Krupp.

W czwartek podczas wystąpienia w Bundestagu kanclerz Angela Merkel podkreśliła, że w przypadku produkcji szczepionek celem jest zmniejszenie zależności od dostaw z innych krajów i zapewnienie produkcji na terytorium Europy, tak aby uzyskać wystarczającą ilość szczepionek w UE.

Firma CureVac, w którą 300 milionów euro zainwestował rząd federalny, spodziewa się akceptacji przez Europejską Agencję Leków do końca czerwca i już podpisała umowy z producentami m.in. niemiecką firmą Bayer, szwajcarską firmę farmaceutyczną Novartis i brytyjskim koncernem GSK (GlaxoSmithKline).

EMA rozpoczęła przyśpieszoną ocenę CureVac w połowie lutego. Przedsiębiorstwo biotechnologiczne z Tybingi odpowiedzialne za opracowanie formuły szczepionki spodziewa się jednak, że proces nie zostanie ukończony przed końcem drugiego kwartału (koniec czerwca). Ocenę komplikuje pojawianie się nowych wariantów wirusa.

Umowa zawarta przez Komisję Europejską z CureVac w listopadzie 2020 r. opiewa na 225 mln dawek, z opcją dodatkowych 180 mln. Preparat ten jest oparty na technologii mRNA, podobnie jak produkty BioNTech-Pfizer i Moderny. (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane