0.5 C
Warszawa
wtorek, 30 listopada, 2021

Litwa będzie kontynuowała szczepienia preparatem AstraZeneki

Zobacz także

Litwa będzie kontynuowała szczepienia przeciw Covid-19 preparatem koncernu AstraZeneca bez ograniczeń – poinformował minister zdrowia Arunas Dulkys w reakcji na ogłoszenie przez Europejską Agencję Leków, że zakrzepy krwi są bardzo rzadkim skutkiem ubocznym tej szczepionki.

Szczepienia preparatem AstraZeneki będą kontynuowane bez ograniczeń, a osoby szczepione będą informowane o możliwych skutkach ubocznych – poinformował Dulkys w środę wieczorem.

Jest to reakcja strony litewskiej na informację przedstawioną w środę przez Europejską Agencję Leków (EMA), że zakrzepy krwi są bardzo rzadkim skutkiem ubocznym tego preparatu, ale korzyści ze stosowania tej szczepionki w zapobieganiu Covid-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych.

„Litwa nie podejmie żadnych znaczących działań (…) szczególnie w czasie pandemii, gdy zachorowalność rośnie” – wskazał minister. Podkreślił, że „korzyści (ze stosowania) preparatu przewyższają wszelkie ryzyko”, a osoby podchodzące do szczepienia na Litwie mają prawo do wyboru szczepionki.

W połowie marca Litwa na krótko zawiesiła szczepienia produktem AstraZeneki do czasu ogłoszenia przez EMA stanowiska w sprawie jego bezpieczeństwa. Aby zwiększyć zaufanie do preparatu szwedzko-brytyjskiego koncernu, zaszczepili się nim przywódcy kraju oraz inni politycy. Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane