15.8 C
Warszawa
czwartek, 21 października, 2021

Malmoe niemal “zamknięte” w związku z konferencją o Holokauście, możliwe protesty

Zobacz także

W związku z rozpoczynającym się we wtorek wieczorem w Malmoe dwudniowym międzynarodowym forum na temat Holokaustu szwedzka policja niemal “zamknęła” miasto. Istnieją obawy protestów ze strony mniejszości palestyńskiej.

Okolice centrum kongresowego w dzielnicy Hyllie, gdzie obędzie się konferencja oraz kompleks Malmoe Live, w którym premier Szwecji Stefan Loefven przywita przywódców 50 krajów zostały już zamknięte.

Na ulice Malmoe nie wyjadą autobusy komunikacji miejskiej. Policję wsparły szwedzkie służby specjalne SAPO, a także ich odpowiedniczki z Danii oraz Norwegii, a także wojsko, którego zadaniem jest monitoring z powietrza. Nad miastem obowiązuje zakaz ruchu lotniczego.

“Spodziewamy się, że ludzie mogą skorzystać z prawa do manifestowania swoich poglądów” – oświadczył na konferencji prasowej poświęconej obostrzeniom związanym z forum Mattias Sigfridsson, komendant policji w Malmoe.

Policjant nie powiedział wprost, że może chodzić o liczną w Malmoe mniejszość palestyńską, która wcześniej organizowała w mieście antyizraelskie demonstracje. Ostatnio taka manifestacja miała miejsce w ubiegłym tygodniu. Potocznie Malmoe nazywane jest Małą lub Drugą Palestyną.

Zamówiony przez samorząd Malmoe raport wykazał, że w szkołach uczniowie żydowskiego pochodzenia stają się ofiarami antysemickich ataków ze strony swoich rówieśników, a nauczyciele boją się na lekcjach omawiać kwestię konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Mieszkanka Malmoe Barbaro Posner w wywiadzie dla lokalnej gazety “Skanska Dagbladet” powiedziała, że “będąc Żydówką płaci za to w mieście wysoką cenę”. Kobieta mając biżuterię z gwiazdą Dawida, spotyka się z nienawistnymi uwagami.

Archiwum Państwowe w Malmoe, które w związku z konferencją wystawiło książki o historii Żydów w mieście, ostatecznie zdecydowało się przykryć je materiałem.

Dwudniowe Międzynarodowe Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczaniu Antysemityzmu organizowane jest w Malmoe, gdyż miasto to było miejscem przyjęcia wielu tysięcy żydowskich byłych więźniów niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych. Dotarli oni do portu w Malmoe z Niemiec w ramach akcji Białych Autobusów szwedzkiego Czerwonego Krzyża.

Z Malmoe Daniel Zyśk (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane