8.2 C
Warszawa
sobota, 28 maja, 2022

Na Węgrzech krótsza kwarantanna i możliwość podania czwartej dawki

Zobacz także

Rząd Węgier podjął decyzję o skróceniu kwarantanny związanej z pandemią koronawirusa do siedmiu dni, a także o możliwości otrzymania czwartej dawki szczepionki w razie takiej rekomendacji lekarza – poinformował w czwartek szef kancelarii premiera Gergely Gulyas.

Gulyas powiedział na konferencji prasowej, że czas kwarantanny zostanie skrócony z obecnych 10 do 7 dni, ale osoba skierowana na kwarantannę będzie mogła być z niej zwolniona nawet po pięciu dniach, jeśli nie będzie miała objawów i test na obecność u niej wirusa da wynik negatywny.

Zapowiedział też, że „każdy będzie mógł przyjąć czwartą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi po konsultacji z lekarzem”, a odnośny dekret zostanie opublikowany jeszcze w tym tygodniu.

Jak podkreślił szef kancelarii premiera Viktora Orbana, rząd spodziewa się znacznego wzrostu liczby nowo wykrytych zakażeń koronawirusem z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się wariantu Omikron, ale wzrost liczby zgonów na Covid-19 i chorych wymagających hospitalizacji prawdopodobnie nie będzie tak duży.

Gulyas zapowiedział też, że wydane na Węgrzech zaświadczenia o ochronie przed koronawirusem od 15 lipca nie będą już obejmowały osób, które przeszły Covid-19, a jedynie tych, którzy zostali zaszczepieni co najmniej dwiema dawkami. Jak podkreślił, tylko szczepionka oznacza ochronę przed koronawirusem.

Na Węgrzech rozpoczęła się już piąta fala pandemii i liczba nowych infekcji koronawirusem znacznie rośnie. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 9216 nowych przypadków i zmarło 81 chorych na Covid-19.

Do tej pory na Węgrzech zaszczepiło się przeciw koronawirusowi dwiema dawkami 6 mln 46 tys. osób (nieco ponad 62 proc. ludności), trzema dawkami – 3,3 mln.(PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane