18.4 C
Warszawa
środa, 6 lipca, 2022

PE zarekomenduje przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE

Zobacz także

Parlament Europejski zarekomenduje przyznanie Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej oraz wysłanie jej potrzebnej broni w czasie szczytu szefów państw i rządów UE, który odbędzie się 23-24 czerwca – oświadczył niemiecki poseł do PE David McAllister, cytowany w środę przez Ukrinform.

McAllister przekazał tę informację na sesji plenarnej PE dotyczącej polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony Unii po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Niemiecki poseł wymienił łącznie osiem rekomendacji PE dla uczestników nadchodzącego szczytu, które są związane z wojną na Ukrainie.

„Zalecamy, aby Ukraina otrzymała bezzwłocznie broń zgodnie z potrzebami wyrażonymi przez władze ukraińskie i otrzymała status kandydata do UE w ramach wyraźnego politycznego znaku solidarności z narodem Ukrainy” – powiedział McAllister.

Zwrócił także uwagę, że należy zapewnić kompleksowy monitoring wdrażania sankcji unijnych nałożonych na Rosję w związku z inwazją.

Jak powiedział poseł, świat przechodzi przez okres „geopolitycznej redefinicji”, a problemy stworzone przez wojnę Rosji przeciwko Ukrainie „wykraczają daleko poza tragiczną sytuację, której obecnie jesteśmy świadkami”, i która stanowi zagrożenie dla całej Europy.

„Agresja Rosji na Ukrainę pokazała, że należy natychmiast wyposażyć UE w środki i narzędzia służące do adekwatnej reakcji na globalną konkurencję strategiczną i złożone kwestie bezpieczeństwa” – podsumował McAllister. (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane