17.9 C
Warszawa
sobota, 12 czerwca, 2021

Polska para prezydencka w Tbilisi złożyła wieniec przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego

Zobacz także

Wieniec przed pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi złożyła w środę polska para prezydencka, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. Pomnik polskiego przywódcy w gruzińskiej stolicy stanął w 2011 roku; był gestem wdzięczności za wsparcie Gruzinów podczas ich wojny z Rosją w 2008 roku.

Prezydent Kaczyński zorganizował wyjazd do Gruzji podczas wojny z Rosją w Osetii Południowej w 2008 roku, w którym uczestniczyli także ówcześni prezydenci: Ukrainy – Wiktor Juszczenko, Litwy – Valdas Adamkus, Estonii – Toomas Ilves oraz premier Łotwy Ivars Godmanis. Był to gest solidarności z Gruzją.

Przemawiając na wiecu poparcia Gruzinów Lech Kaczyński zaznaczył, że przybyli wówczas do Gruzji przywódcy uczynili to, “by podjąć walkę”. “My jesteśmy tutaj, by ten świat reagował jeszcze mocniej, w szczególności Unia Europejska i NATO” – podkreślił Lech Kaczyński.

“Chciałbym to powiedzieć nie tylko wam, chciałbym to powiedzieć również tym z naszej wspólnej Unii Europejskiej, że Europa Środkowa, Gruzja, że cały nasz region będzie się liczył, że jesteśmy podmiotem” – zaznaczył.

“I my też świetnie wiemy, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj; na Polskę” – dodał wówczas Lech Kaczyński.

W geście wdzięczności Gruzini nazwali imieniem polskiego prezydenta ulice i place, a w Tbilisi wznieśli popiersie polskiego przywódcy.

W sierpniu 2008 roku wybuchł kilkudniowy konflikt zbrojny między Rosją a Gruzją. Po serii osetyjsko-rosyjskich prowokacji Gruzja podjęła zbrojną próbę odzyskania kontroli nad Osetią Południową, regionem, który oderwał się od niej w latach 90. i przy nieformalnym wsparciu Moskwy uzyskał faktyczną niezależność od Tbilisi.

Rosja odpowiedziała wprowadzeniem swych wojsk do tej republiki i dalej w głąb gruzińskiego terytorium. W wyniku konfliktu Rosja uznała niepodległość nie tylko Osetii Południowej, lecz także drugiej separatystycznej republiki gruzińskiej, Abchazji. A faktycznie je sobie podporządkowała.

Z Tbilisi Aleksandra Rebelińska (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane