14.4 C
Warszawa
czwartek, 21 października, 2021

Premier Orban: Egipt powinien stać się strategicznym partnerem UE

Zobacz także

Unia Europejska może zwyciężyć kryzys migracyjny, jeżeli będzie miała sojuszników zewnętrznych; z tego punktu widzenia Egipt jest najlepszym możliwym sojusznikiem; Egipt powinien stać się strategicznym partnerem Unii – oświadczył we wtorek premier Węgier Viktor Orban.

We wtorek w Budapeszcie odbywa się spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego.

Premier Węgier poinformował na wspólnej konferencji prasowej, że jednym z tematów omawianych na wtorkowym spotkaniu była migracja. “Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji i w tej bardzo trudnej sytuacji Egipt jest krajem kluczowym. Wszyscy pamiętamy kryzys migracyjny z 2015 r. W porównaniu do tego sytuacja jest dużo gorsza” – ocenił Orban.

Mówił o nacisku migracyjnym na wschodnią granicę Polski; wskazywał, że presja migrantów na Europę odbywa się także od strony Afryki.

“To jest taka sytuacja, którą Unia Europejska może zwyciężyć, jeżeli ma sojuszników zewnętrznych. Z tego punktu widzenia Egipt jest najlepszym możliwym sojusznikiem” – ocenił Orban.

“Jeżeli UE i Egipt nie będą mogły kontynuować polityki, która zapobiegała migracji od strony Egiptu, to wszyscy znajdziemy się w dużym kłopocie. Przekaz dzisiejszego spotkania jest taki, że wszyscy potrzebujemy tego, by Egipt się wzmocnił, nie tylko w kwestii ochrony granic, ale też gospodarczo. Niech ten stumilionowy kraj się rozwija, żeby mógł zapewnić młodym egipskim pokoleniom dobre, godne życie” – mówił węgierski premier.

Orban oświadczył, że Egipt powinien stać się strategicznym partnerem Unii.(PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane