13 C
Warszawa
wtorek, 15 czerwca, 2021

Prezydent Macron popiera unijną kontrolę eksportu szczepionek

Zobacz także

Prezydent Francji

Emmanuel Macron

powiedział w czwartek, że popiera zaostrzenie unijnej kontroli eksportu szczepionek z firm farmaceutycznych, które nie wypełniają swoich zobowiązań umownych z Unią Europejską.

“To koniec naiwności – powiedział dziennikarzom Macron po czwartkowym wideoszczycie UE -Popieram mechanizmy kontroli eksportu, wprowadzone przez Komisję Europejską. Popieram fakt, że będziemy blokować cały eksport tak długo, jak długo niektóre firmy farmaceutyczne nie będą przestrzegać swoich zobowiązań wobec Europejczyków”.

Dodał, że UE spóźniła się ze zwiększeniem produkcji szczepionek, ale nadrabia zaległości i tego lata stanie się największym światowym producentem szczepionek. Podkreślił także, iż Unia, w przeciwieństwie do innych krajów, zamiast zatrzymywać szczepionki dla siebie, wyeksportowała dużą część swojej produkcji.

“Europa nie jest kontynentem samolubnym. Czytam, że prasa po drugiej stronie kanału La Manche oskarża nas o samolubstwo. To błąd!” – powiedział Macron.

“Widzieliśmy przecież, że Stany Zjednoczone mają tendencję do ochrony własnej produkcji szczepionek… że Wielka Brytania nie eksportowała wielu dawek. Właściwie żadnej. Dlatego wprowadziliśmy mechanizm kontroli eksportu” – wyjaśniał francuski prezydent.

Macron bronił też swojej decyzji o rezygnacji z wprowadzenie pod koniec stycznia trzeciego lockdownu w kraju, ale powiedział, że jest zaniepokojony sytuacją we francuskich szpitalach i dodał, że prawdopodobnie trzeba będzie wprowadzić nowe ograniczenia w nadchodzących dniach lub tygodniach.

KE wprowadziła w środę zasady wzajemności i proporcjonalności jako nowe kryteria, które należy wziąć pod uwagę przy wydawaniu zezwolenia na eksport szczepionek poza UE. To wzmocnienie unijnego mechanizmu, który umożliwia blokadę wywozu szczepionek.

Wzmocnienie tego mechanizmu zakłada, że w ramach decyzji dotyczącej zezwolenia na eksport państwa UE i KE powinny rozważyć, czy kraj docelowy ogranicza swój własny eksport szczepionek na mocy prawa lub w inny sposób. Drugie kryterium to odpowiedź na pytanie, czy warunki epidemiczne panujące w kraju, do którego mają trafić szczepionki z UE, są lepsze czy gorsze niż w UE.

Główne kierunki eksportu szczepionek z UE to Wielka Brytania (około 10,9 mln dawek), Kanada (6,6 mln), Japonia (5,4 mln), Meksyk (4,4 mln), Arabia Saudyjska (1,5 mln), Singapur (1,5 mln), Chile (1,5 mln), Hongkong (1,3 mln), Korea Płd. (1,0 mln) i Australia (1,0 mln). (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane