18.4 C
Warszawa
środa, 6 lipca, 2022

Prokuratura Europejska rozpocznie działalność 1 czerwca

Zobacz także

Prokuratura Europejska rozpocznie działalność 1 czerwca. „Europejscy prokuratorzy, pod silnym przewodnictwem Laury Kovesi, będą zwalczać przestępców i pilnować, aby żadne euro nie zostało zmarnowane z powodu korupcji lub oszustw” – oświadczyła wiceprzewodnicząca KE Viera Jourova.

Prokuratura Europejska (EPPO – European Public Prosecutor’s Office) ma prowadzić sprawy przestępstw związanych z nadużyciami finansowymi, korupcją, praniem pieniędzy i poważnymi transgranicznymi oszustwami związanymi z VAT na kwotę powyżej 10 mln euro.

Do tej pory do EPPO przystąpiły 22 kraje UE. Pięć pozostałych – Szwecja, Węgry, Polska, Irlandia i Dania – może dołączyć w dowolnym momencie.

Prokuratura Europejska ma działać w pełnej niezależności od Komisji Europejskiej, innych instytucji i organów UE, a także państw członkowskich. Będzie współpracować z innymi organami i agencjami UE, takimi jak OLAF, Eurojust i Europol, a także z organami państw członkowskich, które nie przystąpiły do tego programu. Oczekuje się, że będzie badać około 3000 przypadków przestępstw rocznie.

„Uruchomienie Prokuratury Europejskiej otworzy nowy etap w historii integracji europejskiej. Podstawową misją tego europejskiego organu jest ochrona funduszy UE przed przestępcami we wspólnym interesie naszych obywateli” – powiedział w środę Didier Reynders, komisarz ds. Sprawiedliwości.

Jak dodał, będzie ona obserwować wdrażanie funduszu odbudowy, aby upewnić się, że fundusze zostaną w pełni wykorzystane tak, aby pomóc gospodarkom wyjść z kryzysu.

Centrala Prokuratury Europejskiej będzie się znajdowała w Luksemburgu, wraz z biurem jej szefowej oraz kolegium prokuratorów ze wszystkich krajów uczestniczących. Będzie kierować codziennymi dochodzeniami kryminalnymi, prowadzonymi przez delegowanych prokuratorów z uczestniczących państw unijnych.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane