13.1 C
Warszawa
środa, 15 września, 2021

Protesty przeciwko wizycie króla Filipa VI w Katalonii

Zobacz także

W Katalonii kilkuset separatystów zablokowało w piątek dwie autostrady pod Barceloną w związku z wizytą króla Hiszpanii w tym regionie. Filip VI przybył tam na uroczystość otwarcia nowej linii produkcyjnej baterii samochodowych firmy Seat.

Z komunikatu policji, która siłą usunęła z jezdni osoby blokujące autostrady, w proteście uczestniczyli m.in. członkowie największych separatystycznych organizacji Katalonii, ANC i Omnium Cultural, a także bojówkarze radykalnych Rad Obrony Republiki (CDR). Ci ostatni domagają się natychmiastowego ogłoszenia przez region niepodległości.

Inny protest od wczesnych godzin porannych odbywa się w położonym pod Barceloną Martorell, w okolicy nowego zakładu, na którego inaugurację przybył Filip VI.

Królowi w jednodniowej wizycie w Katalonii towarzyszą m.in. premier Hiszpanii Pedro Sanchez, minister przemysłu, handlu i turystyki Maria Reyes Maroto, a także osoby z kierownictwa koncernu Volkswagen, do którego należy Seat.

Przed rozpoczęciem piątkowej uroczystości zgromadzona pod siedzibą Seata w Martorell grupa separatystów wyrażała niezadowolenie wobec wizyty Filipa VI i skandowała hasła separatystyczne, m.in.: “Niepodległość!”, “Katalonia nie ma króla!” oraz “Nigdy nie będziesz tu mile widziany”.

W piątek przedstawiciele lewicowych ugrupowań hiszpańskiego parlamentu, w tym współrządzącej krajem partii Podemos, wezwali Filipa VI do złożenia wyjaśnień w związku ze szczepieniami przeciwko Covid-19, którym poddały się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jego dwie siostry. Do przyjęcia przez nie chińskiej szczepionki miało dojść podczas wizyty złożonej ojcu, byłemu królowi Juanowi Carlosowi Burbonowi, który od sierpnia przebywa poza Hiszpanią.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ap/

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane