3.8 C
Warszawa
poniedziałek, 17 stycznia, 2022

Przepustka sanitarna wymagana we włoskim parlamencie, kary za jej brak

Zobacz także

We Włoszech deputowani i senatorowie, podobnie jak wszyscy pracownicy w całym kraju, muszą mieć od piątku przepustki Covid-19, aby wejść do parlamentu. Kara dla parlamentarzysty za jej brak to 250 euro i zakaz udziału w obradach.

Obowiązek okazania tzw. Green Pass przy wstępie do gmachów parlamentu w Rzymie dotyczy także wszystkich jego pracowników, asystentów senatorów i deputowanych oraz członków rządu.

Również w „pałacach władzy”, jak się podkreśla, będą od 15 października obowiązywać przepisy rządowego dekretu w sprawie wymogu przepustek sanitarnych we wszystkich miejscach pracy. Są one wystawiane na podstawie szczepienia przeciwko Covid-19, wyleczenia lub negatywnego wyniku testu.

W przypadku braku przepustki lub odmowy jej pokazania parlamentarzysta może otrzymać zakaz udziału w pracach w izbie przez okres od 2 do 15 dni – zapisano w nowym regulaminie. Kara finansowa, czyli 250 euro dziennie, odpowiada wysokości diety, której nie otrzymuje się, gdy nie bierze się udziału w głosowaniach. Nieobecność z powodu braku przepustki będzie uznana za nieusprawiedliwioną.

Wymiar tej kary wywołał protest deputowanych z koła pod nazwą Jest Alternatywa, którzy już zapowiedzieli, że zwrócą się do Trybunału Konstytucyjnego, by orzekł, czy można było wprowadzić takie rozporządzenie.

By uniknąć kolejek przy wejściu do siedziby Izby Deputowanych, czyli Palazzo Montecitorio, jej prezydium podjęło decyzję o otwarciu dodatkowych drzwi, przez które dotąd wchodzili goście, uczestnicy wycieczek oraz obserwatorzy obrad.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane