13 C
Warszawa
wtorek, 15 czerwca, 2021

Reynders: sytuacja praworządności w Polsce daje powody do niepokoju

Zobacz także

Sytuacja praworządności w Polsce daje poważne powody do niepokoju – ocenił we wtorek w Brukseli komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Komisja Europejska jest zdeterminowana, by wykorzystać “wszystkie narzędzia w jej dyspozycji” i zareagować na te obawy – dodał.

“Sytuacja praworządności w Polsce daje poważne powody do niepokoju. Komisja jest zdeterminowana, by wykorzystać wszystkie narzędzia w jej dyspozycji, by zareagować na te obawy. Kontynuujemy naszą analizę. Będziemy działali stanowczo” – ostrzegał Reynders podczas posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego. Parlamentarna komisja zorganizowała we wtorek debatę na temat sytuacji polskich sędziów oraz prokuratorów.

“(Polski) minister sprawiedliwości wykonuje kompetencje bezpośrednio związane z prokuraturą generalną. Może w sposób uznaniowy interweniować w rozprawy. Wywołuje to obawy, że względy polityczne mogą mieć wpływ na przebieg procesów” – mówił Reynders.

“Trybunał Konstytucyjny podjął szereg decyzji, które wydają się neutralizować wpływ orzeczeń prejudycjalnych Trybunału Sprawiedliwości UE. (…) Dotyczą one głównie możliwości odwoływania sędziów ze względu na rodzaj ich nominacji. (…) Komisja uważa też, że Polska narusza prawo Unii, pozwalając Izbie Dyscyplinarnej (Sądu Najwyższego) na podejmowanie decyzji, które mają bezpośredni wpływ na sędziów, takich jak uchylanie immunitetu, (…) a także w przypadkach prawa pracy i ubezpieczeń społecznych” – wyliczał Belg. (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane