17.9 C
Warszawa
niedziela, 16 maja, 2021

Rosja uprzedziła Norwegię o próbach pocisków rakietowych

Zobacz także

Rosja uprzedziła Norwegię o próbach pocisków rakietowych w dniach 18-24 lutego – podał portal The Barents Observer. Zdaniem eksperta Norweskiego Instytutu Badań Obronnych, Kristiana Atlanda, próby mogą się wiązać ze skierowaniem do Norwegii bombowców USA.

Amerykańskie bombowce B-1 mają stacjonować w bazie sił powietrznych Orland w Norwegii, gdzie przybyło już 200 żołnierzy sił zbrojnych USA. “Biorąc pod uwagę czas i miejsce rosyjskich prób rakietowych, (…) celem tych ćwiczeń może być wysłanie sygnału”; Moskwa może w ten sposób wyrażać swoje niezadowolenie obecnością amerykańskich maszyn w Norwegii – powiedział Atland.

Służby prasowe sił zbrojnych Norwegii potwierdziły, że władze Rosji wystosowały depeszę NOTAM dotyczącą obszaru nad wodami międzynarodowymi pomiędzy głównym terytorium Norwegii a Wyspą Niedźwiedzią. Rzecznik Brynjal Stordal zaznaczył, że to Rosja musi “zapewnić bezpieczeństwo na tym obszarze”. Depesza nie precyzuje, jakie pociski zostaną wystrzelone.

Na obszarze, o którym mowa, Morze Barentsa łączy się z Morzem Norweskim. Rosyjska Flota Północna rozpatruje ten teren jako istotny w swojej strategii obronnej. Zyskuje on znaczenie strategiczne w rozgrywce pomiędzy Rosją i NATO, tak jak było to w czasie zimnej wojny – pisze The Barents Observer.

(PAP)

awl/ akl/

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane