0.9 C
Warszawa
niedziela, 16 stycznia, 2022

Rozpoczęło się posiedzenie Rady NATO-Rosja

Zobacz także

W środę rozpoczęło się poświęcone Ukrainie posiedzenie Rady NATO-Rosja, które zwołał sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

„Jesteśmy gotowi do konkretnego dialogu z Rosją, który musi opierać się na porozumieniu z europejskimi partnerami, w tym z Ukrainą” – oświadczył.

Rada NATO-Rosja powstała w 2002 na mocy Deklaracji Rzymskiej jako forum konsultacji w kwestiach związanych z bezpieczeństwem między państwami członkowskimi NATO a Federacją Rosyjską.

Stoltenberg sygnalizował zamiar zwołania Rady NATO-Rosja 21 grudnia ub.r., deklarując gotowość do „konkretnego dialogu” z Rosją. Podkreślił wtedy, że dialog ten „musi opierać się na podstawowych zasadach bezpieczeństwa europejskiego – w tym na prawie sojuszników do obrony terytorium Sojuszu – i odpowiadać na obawy NATO dotyczące działań Rosji. Musi się też odbywać w porozumieniu z europejskimi partnerami NATO, w tym z Ukrainą”.

Na konferencji prasowej w poniedziałek szef Sojuszu powiedział, że negocjacje w sprawie bezpieczeństwa między Rosją a Zachodem w tym tygodniu mogą nie rozwiązać wszystkich problemów, ale mogą utorować drogę do uniknięcia konfliktu.

„Nie sądzę, abyśmy mogli oczekiwać, że te spotkania rozwiążą wszystkie problemy. Mamy nadzieję, że możemy uzgodnić drogę naprzód, że możemy uzgodnić serię spotkań, że możemy uzgodnić proces ” – powiedział szef NATO, odnosząc się do odbywających się w tym tygodniu rozmów Zachodu z Rosją na temat bezpieczeństwa.(PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane