13 C
Warszawa
wtorek, 15 czerwca, 2021

Testy na koronawirusa do samodzielnego wykonania w belgijskich aptekach

Zobacz także

Od wtorku rano apteki w Belgii sprzedają testy na obecność koronawirusa, które można wykonać samodzielnie. Stowarzyszenie farmaceutów wzywa, żeby nie stać przed aptekami od pierwszego dnia dystrybucji, ponieważ jeszcze nie wszystkie placówki zostały w pełni zaopatrzone.

Testy do samodzielnego wykonywania należą do strategii “trzech linii obrony” Belgii, dotyczącej badania rozprzestrzeniania się wirusa i ograniczania tego procesu.

Nadal dostępne są też badania PCR przeprowadzane w specjalnych centrach na terenie całego kraju oraz obowiązują dotychczasowe środki przeciwepidemiczne, jak utrzymywanie dystansu i noszenie maseczek.

Przewodniczący grupy roboczej belgijskich władz ds. testów Herman Goossens nie przewiduje na razie dystrybucji zestawów do przeprowadzania samodzielnego badania w supermarketach.

“Autotesty to nie słodycze” – powiedział na jednej z konferencji prasowych. “Rozprowadzanie ich najpierw za pośrednictwem aptek pozwala nam wytłumaczyć ludziom, jak należy ich używać” – argumentował.

Aptekarze apelują tymczasem, by nie szturmować od wtorku aptek, ponieważ nie wszystkie są jeszcze w pełni zaopatrzone.

“W zależności od zapotrzebowania może minąć kilka dni, a nawet tygodni, zanim wszystkie apteki zostaną zaopatrzone. Dystrybutorzy robią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić aptekom autotesty, ale skonfigurowanie takiego procesu logistycznego wymaga czasu” – mówił w poniedziałek we flamandzkiej telewizji VTM Nieuws rzecznik prasowy belgijskiego stowarzyszenia farmaceutów APB Georges Verpraet.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane