13 C
Warszawa
wtorek, 15 czerwca, 2021

W odciętej od świata włoskiej osadzie zaszczepiono wszystkich ośmiu mieszkańców

Zobacz także

Do odciętej od świata, liczącej ośmiu mieszkańców górskiej osady Monteviasco w Lombardii na północy Włoch szczepionki przeciwko koronawirusowi medycy przywieźli śmigłowcem. Wspinaczka nie była możliwa, bo nie pozwalały na to zasady przechowywania preparatu.

Jak podkreślają włoskie media, jedna z najmniejszych miejscowości w kraju po zaszczepieniu wszystkich mieszkańców jest w tej chwili już wolna od Covid-19. Obecnie można tam dotrzeć tylko na piechotę po długiej, męczącej wspinaczce po 1400 schodach.

Od ponad dwóch lat nie działa kolejka górska, czyli jedyny tam środek transportu, a apele o jej naprawienie i ponowne uruchomienie pozostają bez echa.

„Nie prosiliśmy o nic, a mimo to medycy skontaktowali się z nami i powiedzieli, że będą u nas, by nas zaszczepić” – tak starsza mieszkanka o imieniu Lucia opowiedziała o wizycie dwóch lekarzy i pielęgniarki.

„Przylecieli śmigłowcem, bo nie mogli inaczej się dostać. Czas, jaki potrzebny jest na wspinaczkę, nie pozwoliłby na odpowiednią konserwację szczepionki” – dodała kobieta.

Na co dzień odizolowanym od końca 2018 roku mieszkańcom pomagają karabinierzy z najbliższego posterunku. Dwa, trzy razy w tygodniu zanoszą im w plecakach niezbędne artykuły spożywcze, leki i korespondencję wspinając się godzinę do Monteviasco.

W takim miejscu i w takich warunkach, jak się zauważa, słowo “lockdown” nabiera wyjątkowego znaczenia.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane