0.1 C
Warszawa
niedziela, 16 stycznia, 2022

Według WHO omikron ma zakazić niebawem ponad połowę populacji Europy

Zobacz także

Szacuje się, że ponad połowa ludności Europy będzie zakażona wariantem koronawirusa Omikron w sześć do ośmiu kolejnych tygodni – poinformował we wtorek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę dr Hans Kluge.

Na Starym Kontynencie w pierwszym tygodniu 2022 roku zarejestrowano ponad 7 mln nowych przypadków Covid-19 – powiedział Kluge na konferencji prasowej w Genewie. W porównaniu z danymi sprzed dwóch tygodni, stanowi to ponad dwukrotny wzrost nowej liczby infekcji – dodał.

„Jak przewiduje instytut oceny zdrowia przy Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle (IMHE), w tym tempie ponad 50 proc. populacji regionu (Europy) będzie zakażone Omikronem w następne sześć do ośmiu tygodni” – oświadczył dyrektor Kluge.

Fala infekcji Omikronem już „wystawia na próbę systemy ochrony zdrowia (…) w wielu państwach, gdzie wariant błyskawicznie się rozpowszechnił. (Omikron) może równiez doprowadzić do przeciążenia tych systemów w wielu innych krajach” – podkreślił ekspert.

Kluge zwrócił też uwagę, że nowy wariant koronawirusa rozprzestrzenia się szybciej niż jakikolwiek poprzedni. Wezwał wszystkie europejskie państwa, by wprowadziły obowiązek noszenia masek w przestrzeniach zamkniętych, a także by nadać priorytet kampaniom szczepionkowym, w tym dawkom przypominającym. Dotyczy to zwłaszcza ludzi o podwyższonym ryzyku zachorowania, czyli osób starszych i pracowników służby zdrowia. (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane