13 C
Warszawa
wtorek, 15 czerwca, 2021

Wybory w Bułgarii: centroprawicowa partia GERB zdobyła 24,2 proc. głosów

Zobacz także

Centroprawicowa partia GERB premiera Bojko Borisowa zdobyła 24,2 proc. w wyborach parlamentarnych, jakie odbyły się w niedzielę – podała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza po podliczeniu 42 proc. kart do głosowania. Dane exit poll dawały jej 25 proc.

Na drugim miejscu uplasowało się antysystemowe ugrupowanie Jest Taki Naród założona przez dziennikarza telewizyjnego Sławiego Trifonowa. Według danych przedstawionych w poniedziałek przez CKW ta populistyczna, działająca od roku partia zdobyła 19 proc., natomiast socjaliści zdobyli 14,9 proc. oddanych głosów.

Koalicja wyborcza zawiązana przez proeuropejską Demokratyczną Bułgarię zdobyła 11 proc. głosów, a centro-lewicowe ugrupowanie Wyprostuj Się, Precz z Mafią – powstałe na fali ubiegłorocznych antyrządowych protestów – zyskało 5,1 proc.

Turecki Ruch na rzecz Praw i Swobód zdobył 8,7 proc. głosów, a dotychczasowy koalicyjny partner partii Borisowa WMRO balansuje na granicy 4-procentowego progu wyborczego. “Po podliczeniu głosów z 42 proc. kart wyborczych podano, że WMRO zdobyła 3,6 proc.” – pisze Reuters.

Ostateczne wyniki rywalizacji o mandaty w 240-miejscowym parlamencie, w której wzięło udział 6795 kandydatów z 30 partii i koalicji będą ogłoszone we wtorek. (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane