18.4 C
Warszawa
środa, 6 lipca, 2022

Wyrównane wybory parlamentarne we Frnacji

Zobacz także

Skupiona wokół partii prezydenta Emmanuela Macrona LREM koalicja Razem ma 27 proc. poparcia, zaś lewicowa koalicja Nupes – 26,5 proc. – wynika z sondażu opublikowanego w piątek przez stację BFM TV.

W niedzielę we Francji odbędzie się pierwsza tura wyborów do Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu.

Dobre wyniki sondażowe Nupes (w jej skład wchodzi skrajnie lewicowa Francja Nieujarzmiona (LFI) Jean-Luca Melenchona, koalicja Zielonych, komuniści i socjaliści) oznaczają, że skupiające ugrupowania centrowe i centroprawicowe Razem może nie uzyskać bezwzględnej większości, czyli ponad 289 miejsc, w 577-osobowej izbie. Według sondażu Nupes może zdobyć od 165 do 190 mandatów.

Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen może liczyć na 19,5 proc. poparcia, Republikanie na 11 proc, a partia Rekonkwista Erica Zemmoura na 4,5 proc. – pokazuje badanie Instytutu Elabe przeprowadzone 8 i 9 czerwca na reprezentatywnej grupie Francuzów.

74 proc. respondentów twierdzi, że jest pewna swojego wyboru, natomiast 26 proc. nie ma pewności, na kogo zagłosuje.

Zaledwie 46 proc. Francuzów zamierza wziąć udział w niedzielnym głosowaniu – wynika z sondaż Odoxa opublikowanym w piątek w dzienniku „Le Figaro”. Frekwencja byłaby więc niższa niż w wyborach w 2017 r. Druga tura wyborów do Zgromadzenia Narodowego odbędzie się 19 czerwca. (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane