9.5 C
Warszawa
sobota, 28 maja, 2022

Z brukselskich ulic i dworców zniknęły ostatnie patrole wojskowe

Zobacz także

Po sześciu latach z ulic i dworców Brukseli zniknęły ostatnie patrole belgijskiego wojska. Pilnowały one bezpieczeństwa od 2015 roku – po atakach terrorystycznych w Paryżu. Obowiązki żołnierzy przejęła policja.

Operacja wojskowa Vigilant Guardian (Czujny Strażnik), polegająca na patrolowaniu ulic, stacji metra i dworców kolejowych przez belgijskich żołnierzy rozpoczęła się na początku 2015 roku po atakach na redakcję tygodnika satyrycznego „Charlie Hebdo” w Paryżu i została znacznie wzmocniona po zamachach terrorystycznych w Brukseli w marcu 2016 roku.

W szczytowym momencie operacji – w październiku 2016 roku – zmobilizowano do jej wykonywania 1828 żołnierzy.

Od końca 2020 roku patrole bezpieczeństwa były stopniowo przejmowane przez brukselskich policjantów. Według oświadczenia ministrów obrony i spraw wewnętrznych Belgii armia jeszcze „przez jakiś czas” będzie zapewniać ochronę niektórym ambasadom. Jednak również te zadania przejmie policja do końca bieżącego roku.

Decyzja o wycofaniu wojska z ulic belgijskiej stolicy została podjęta przez rząd po konsultacji ze służbami wywiadowczymi. Obecny poziom zagrożenia terrorystycznego w Belgii wynosi 2 w 5-stopniowej skali.

22 marca minęło pięć lat od zamachów bombowych w Brukseli. Zginęły w nich – nie licząc zamachowców-samobójców – 32 osoby, w tym 61-letnia Polka. Proces pozostałych przy życiu terrorystów związanych z Państwem Islamskim rozpocznie się w 2022 roku.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane