15.4 C
Warszawa
środa, 15 września, 2021

Zaszczepieni turyści z USA będą mogli latem przyjechać do UE

Zobacz także

Turyści z USA, którzy przeszli pełny cykl szczepienia przeciwko Covid-19, będą mogli przylecieć latem na wakacje do Europy – zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie dla poniedziałkowego wydania dziennika “New York Times”.

Z powodu pandemii Covid-19 od ponad roku podróże z USA do krajów UE, które nie są uznawane za konieczne, są generalnie zakazane – przypomina “NYT”.

Szefowa KE nie określiła kiedy dokładnie amerykańscy turyści będą mogli udać się do krajów Wspólnoty. Zaznaczyła jednak, że między Brukselą a Waszyngtonem toczą się zaawansowane rozmowy na temat wzajemnego uznawania świadectw szczepień. Uzgodnienie formy certyfikatów poświadczających odporność podróżnych pozwoliłyby KE na zmianę rekomendacji dotyczącej przyjmowania turystów z USA.

“Jedna rzecz jest jasna: 27 państw członkowskich bezwarunkowo zaakceptuje tych, którzy zostali zaszczepieni preparatami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków (EMA)” – podkreśliła von der Leyen. EMA zaakceptowała wszystkie trzy szczepionki (Pfizer/BioNTech, Moderna i Johnson & Johnson), które są stosowane w USA. Jak pisze “NYT” trwają ustalenia technicznej formy uznawania certyfikatów szczepień.

Mimo deklaracji szefowej KE poszczególne kraje Wspólnoty mogłyby wprowadzić własne ograniczenia. Jest to jednak mało prawdopodobne, gdyż na otwarcie granic dla Amerykanów czeka osłabiona przez pandemię europejska branża turystyczna – pisze nowojorski dziennik. Kraje takie jak Grecja, Portugalia, Hiszpania, Włochy i Chorwacja każdego lata przyciągały miliony turystów z USA, zapewniających dochody i gwarantujących miejsca pracy w sektorze turystycznym – czytamy w artykule. (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane